Lepsze warunkowanie przekaźnika

bigthomas
Posty: 234
Rejestracja: pn sie 12, 2019 3:35 pm

krycha88 pisze: pt gru 09, 2022 8:20 am Jaki przedział ustawiasz? Może jest on zbyt mały dla sensora który wykorzystujesz.
Przy mierzeniu V, A, W wiesz sam że tam nie ma wartości stałe istnieją chwilowe zawahania.
Wiem że mógłbym podnieść poprzeczkę ale podam Ci również przykład na którym taki czas przyda się najbardziej.
Chcę monitorować stan urządzenia - czyli informacja o skończeniu pracy, jednak urządzenie to w swoim cyklu pracy ma wahania mocy między 0 (chwilowe podczas przełączania cyklu, max 2-4 sekundy) - 300 W, a po zakończeniu pracy jest w stanie czuwania gdzie wartość mocy waha się między 0(ale w tym przypadku 0 jest dłużej bo już między 10 a 15 sekund) a 50W, po upływie ok 60 minut urządzenie przechodzi w stan spoczynku gdzie jest pobór 0W.

A dodając czas opóźnienia włączania/wyłączania jestem w stanie określić stan urządzenia - zakończenie pracy.
krycha88
Posty: 5187
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

bigthomas pisze: pt gru 09, 2022 9:11 am
krycha88 pisze: pt gru 09, 2022 8:20 am Jaki przedział ustawiasz? Może jest on zbyt mały dla sensora który wykorzystujesz.
Przy mierzeniu V, A, W wiesz sam że tam nie ma wartości stałe istnieją chwilowe zawahania.
Wiem że mógłbym podnieść poprzeczkę ale podam Ci również przykład na którym taki czas przyda się najbardziej.
Chcę monitorować stan urządzenia - czyli informacja o skończeniu pracy, jednak urządzenie to w swoim cyklu pracy ma wahania mocy między 0 (chwilowe podczas przełączania cyklu, max 2-4 sekundy) - 300 W, a po zakończeniu pracy jest w stanie czuwania gdzie wartość mocy waha się między 0(ale w tym przypadku 0 jest dłużej bo już między 10 a 15 sekund) a 50W, po upływie ok 60 minut urządzenie przechodzi w stan spoczynku gdzie jest pobór 0W.

A dodając czas opóźnienia włączania/wyłączania jestem w stanie określić stan urządzenia - zakończenie pracy.
Trzeba prosić @klew o dodanie takiej funkcjonalności.
https://gui-generic-builder.supla.io/
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

bigthomas pisze: pt gru 09, 2022 9:11 am Przy mierzeniu V, A, W wiesz sam że tam nie ma wartości stałe istnieją chwilowe zawahania.
Wiem że mógłbym podnieść poprzeczkę ale podam Ci również przykład na którym taki czas przyda się najbardziej.
Chcę monitorować stan urządzenia - czyli informacja o skończeniu pracy, jednak urządzenie to w swoim cyklu pracy ma wahania mocy między 0 (chwilowe podczas przełączania cyklu, max 2-4 sekundy) - 300 W, a po zakończeniu pracy jest w stanie czuwania gdzie wartość mocy waha się między 0(ale w tym przypadku 0 jest dłużej bo już między 10 a 15 sekund) a 50W, po upływie ok 60 minut urządzenie przechodzi w stan spoczynku gdzie jest pobór 0W.

A dodając czas opóźnienia włączania/wyłączania jestem w stanie określić stan urządzenia - zakończenie pracy.
Opisz proszę dokładniej jakbyś chciał aby to działało. To co opisałeś, można zrobić przynajmniej na dwa sposoby:
1. Po spełnieniu warunku odpalenia akcji, czekamy X s i ponownie sprawdzamy warunek, jeśli nadal jest spełniony, to odpalamy
2. Po spełnieniu warunku odpalenia akcji, przez X s monitorujemy stan i warunek musi być cały czas spełniony, po upływie czasu odpalamy akcję

Na razie jeszcze nie mam pomysłu jak to zgrabnie zaimplementować i na pewno nie zajmę się teraz tym tematem. Ale jeśli ustalimy jak to ma dokładnie działać, to dodam do issues, aby nie zginęło.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
krycha88
Posty: 5187
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

klew pisze: wt gru 13, 2022 12:34 pm
bigthomas pisze: pt gru 09, 2022 9:11 am Przy mierzeniu V, A, W wiesz sam że tam nie ma wartości stałe istnieją chwilowe zawahania.
Wiem że mógłbym podnieść poprzeczkę ale podam Ci również przykład na którym taki czas przyda się najbardziej.
Chcę monitorować stan urządzenia - czyli informacja o skończeniu pracy, jednak urządzenie to w swoim cyklu pracy ma wahania mocy między 0 (chwilowe podczas przełączania cyklu, max 2-4 sekundy) - 300 W, a po zakończeniu pracy jest w stanie czuwania gdzie wartość mocy waha się między 0(ale w tym przypadku 0 jest dłużej bo już między 10 a 15 sekund) a 50W, po upływie ok 60 minut urządzenie przechodzi w stan spoczynku gdzie jest pobór 0W.

A dodając czas opóźnienia włączania/wyłączania jestem w stanie określić stan urządzenia - zakończenie pracy.
Opisz proszę dokładniej jakbyś chciał aby to działało. To co opisałeś, można zrobić przynajmniej na dwa sposoby:
1. Po spełnieniu warunku odpalenia akcji, czekamy X s i ponownie sprawdzamy warunek, jeśli nadal jest spełniony, to odpalamy
2. Po spełnieniu warunku odpalenia akcji, przez X s monitorujemy stan i warunek musi być cały czas spełniony, po upływie czasu odpalamy akcję

Na razie jeszcze nie mam pomysłu jak to zgrabnie zaimplementować i na pewno nie zajmę się teraz tym tematem. Ale jeśli ustalimy jak to ma dokładnie działać, to dodam do issues, aby nie zginęło.
A może ten problem rozwiązać przez określenia ilości próbkowania dla warunkowania?
https://gui-generic-builder.supla.io/
kurus
Posty: 1038
Rejestracja: śr sty 15, 2020 8:17 pm

Tak by było chyba najlepiej, ja używam warunkowania do sterowania temperatura, przykładowo jakby zrobić tak, ze przy ogrzewaniu temp załączenia przekaźnika dajmy na to jest 22.70, i zlicza on 5 ostatnich pomiarów dzieli przez ich ilość wiec 5 i jesli wynik jest równi bądź niższy od limitu to uruchamia przekaźnik :D
Awatar użytkownika
Hrumque
Posty: 275
Rejestracja: pn cze 27, 2022 10:11 am
Lokalizacja: Opole

kurus pisze: czw gru 15, 2022 5:55 pm Tak by było chyba najlepiej, ja używam warunkowania do sterowania temperatura, przykładowo jakby zrobić tak, ze przy ogrzewaniu temp załączenia przekaźnika dajmy na to jest 22.70, i zlicza on 5 ostatnich pomiarów dzieli przez ich ilość wiec 5 i jesli wynik jest równi bądź niższy od limitu to uruchamia przekaźnik :D
Ja wiem że mamy esp, który jest potężnym procesorem, ale tak formalnie - jak tylko się da, to w systemach cyfrowych należy stosować dzielenia przez potęgę 2ki - 4, 8, 16 it'd - nawet 8bit AVR robi to w 1 cyklu maszynowym, bo takie dzielenie w systemie dwójkowym to po prostu przesunięcie o odpowiednią liczbę bitów w prawo.
Awatar użytkownika
Lector
Posty: 1398
Rejestracja: pt lis 17, 2017 2:26 pm
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Jak już tu jest mowa o opóźnieniach w warunkowaniu to może dałoby radę dodać opcję przy przekaźniku w "Reakcja po resecie" załącz po i pole do wpisania po ilu sekundach/minutach ma załączyć.
Screenshot 2022-12-15 at 23-12-23 Screenshot.png
Screenshot 2022-12-15 at 23-12-23 Screenshot.png (7.21 KiB) Przejrzano 347 razy
Opcja przydatna w akwarystyce :P - sprzęt odpieniacz białek.
Niespełniony automatyk. :mrgreen:
https://3d-lamp.photos/
and111
Posty: 293
Rejestracja: ndz lut 18, 2018 3:54 pm

Chcę ustawić warunkowanie przekaźnika w zależności od stanu krańcówki.
Wemos D1 mini z GG v5.6.3.

Chciałbym, żeby przekaźnik był załączany w chwili zwarcia krańcówki. Niestety nie potrafię tego ustawić. Działa, ale na rozwarcie.
Ustawiam warunkowanie wg stanu GPIO w polu "załącz" wpisywałem różne wartości w tym 0 i 1.
Da się ustawić wyzwolenie warunku (załączenie przekaźnika) przez zwarcie krańcówki?

Obecnie mam tak ustawione:
Warunkowanie krańcówka.PNG
Warunkowanie krańcówka.PNG (8.29 KiB) Przejrzano 258 razy
krycha88
Posty: 5187
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

and111 pisze: pt gru 30, 2022 6:37 pm Chcę ustawić warunkowanie przekaźnika w zależności od stanu krańcówki.
Wemos D1 mini z GG v5.6.3.

Chciałbym, żeby przekaźnik był załączany w chwili zwarcia krańcówki. Niestety nie potrafię tego ustawić. Działa, ale na rozwarcie.
Ustawiam warunkowanie wg stanu GPIO w polu "załącz" wpisywałem różne wartości w tym 0 i 1.
Da się ustawić wyzwolenie warunku (załączenie przekaźnika) przez zwarcie krańcówki?

Obecnie mam tak ustawione:
Warunkowanie krańcówka.PNG
Spróbuj odwrócić logikę w konfiguracji krańcówek.
https://gui-generic-builder.supla.io/
and111
Posty: 293
Rejestracja: ndz lut 18, 2018 3:54 pm

krycha88 pisze: pt gru 30, 2022 7:57 pm
Spróbuj odwrócić logikę w konfiguracji krańcówek.
Próbowałem. Odwrócenie logiki krańcówki nic nie zmienia (resetowałem moduł po każdej zmianie po stronie modułu i/lub cloud).
ODPOWIEDZ

Wróć do „GUI Generic”